7.5.2012

Luokkatoverini Helsingin Teknillisestä Oppilaitoksesta


Kävin Helsingin Teknillistä Oppilaitosta (nykyään Helsingin ammattikorkeakoulu Stadia) neljä vuotta vuosina 1968 – 1972 autotekniikan opintosuunnalla O-131.

Tämä sivu on edennyt nyt jonkin verran, mutta vielä puuttuu lihaa luitten ympäriltä. Toivon hakukoneiden aikaa myöten johdattavan kyseisiä ihmisiä sivulle kertomaan lisää tietoa. Pyydän myös tänne löytäneitä viestimään näistä sivuista muille luokkatovereillemme.

Lupaus: en tule panemaan tälle sivulle kenestäkään mitään muuta tietoa kuin nimen ja luokkakuvista löytyvät kasvot ilman asianomaisen suostumusta. Toisaalta olisi mukava, jos Elämäntarinaa-sarakkeeseen saataisiin sisältöä ja Kuvia-sarakkeeseen vähän tuoreempiakin kuvia – lastenkin kuvat sopivat vallan mainiosti mukaan.

Edesmenneiden tovereidemme tapauksessa toivon, että voin saada heidän omaisiltaan lupaa johonkin julkaistavaan tietoon.


Torstaina 22.5.2003 oli luokkakokous, jota istuttiin Helsingissä Mestaritallissa. Paikalla olivat Matti Ilves, Heikki Jokinen, Kalevi Kaila, Rauno Kurki-Suonio, Osmo Leskinen, Kari Lyytinen, Risto Oinonen, Kari Pöyhönen, Tapio Rissanen, Ismo Ronkainen, Raimo Saarikivi, Raimo Suonio, Antti Tuulos, Kari Virtanen ja Risto Virtanen.

Minä en ollut useimpia nähnyt 31 vuoteen. Ensimmäinen vaikutelma oli, että onpa täällä vanhoja, pönäköitä äijiä. Useimpia en edes tunnistanut kättelykierroksella. Mutta illan mittaan, kun tarkkailin pöytäseuruetta, aloin vähän kerrassaan tunnistaa heitä. Ja ihmeenomaisesti iän merkit karisivat heistä. Kun tavoitin heistä heidän omimpia piiretitään, tuttuja ääniä ja ilmeitä, he yhtäkkiä olivat samoja nuoria insinöörioppilaita, joihin yli kolmekymmentä vuotta sitten tutustuin.

Kiitos kaikille osallistuneille ja järjestelystä huolehtineelle Kari Virtaselle.

Nimi
Yhteystiedot

Elämäntarinaa

Kuvia

Luokkakuva Muita kuvia
(klikkaa kuvia)
Aho Markku Viljo

Oy Ford
Puh (työ): (09) 668 9120
maho@ford.com

   
Aittola Pekka Eino Juhani

Puh (työ): 020 488 2870
pekka.aittola@pp.inet.fi

   
Alanko Harri Kalevi     
Erkinheimo Leo Seppo Tapani    Ei kuvassa  
Haapaniemi Heikki Tapani

heikki.haapaniemi@elisanet.fi

   
Heinonen Olavi Antero    
Helminen Esa Sakari

Lahti
Puh: (03) 756 2339

   
Hero Matti Sakari

Puh (työ): 0400 103 511
matti.hero@edu.hel.fi

   
Ilves Reijo Matti     
Jokinen Heikki Antero

Puh (työ): 0500 407 532
heikki.jokinen@kesko.fi

   
Kaila Olli Kalevi

kalevi.kaila@bmw.fi

   
Kaipainen Jorma Kalevi

jorma.kaipainen@pohjola.fi

   
Kajander Pentti Johannes    
Korhonen Seppo Eino Ossian

appetit@foodmarket.org

   
Kurki-Suonio Leo Rauno Julius

raunoks@tekno-marine.fi

   
Leskinen Osmo Kullervo

Puh: 0400 484 597

   
Lyytinen Kari Pentti Allari

Rastor-Yhtiöt
Wavulinintie 3
00210 Helsinki
Puh: (09) 41 360 319
Gsm: 040 544 3113
Faksi: (09) 41 360 200
kari.lyytinen@rastor.fi

Koulutuspäällikkö, APO -kordinaattori. Ei kuvassa  
Mölsä Erkki Antero     
Narinen Terho Kalevi

terho.narinen@pohjola.fi

   
Nygrén Toivo Juhani    
Oinonen Risto Juhani

risto.oinonen@vianor.fi

   
Pöyhönen Kari Matias

kari.poyhonen@lty.fi

   
Raulos Juha Ukko    
Rissanen Mauno Tapio

tapio.rissanen@vattenfall.fi

  Ei kuvassa  
Ronkainen Ismo Antero

Puh (työ): (09) 6185 3511
ismo.ronkainen@ake.fi

   
Saarikivi Raimo Kalervo

Puh (työ): 050 452 6887
raimo.saarikivi@fortum.com

   
Suomala Matti Johannes     
Suonio Raimo Kalevi
Yhteystietoni löytyvät sivun alalaidasta
Oltuani jonkin aikaa suunnittelevinani nosturien teräsrakenteita Koneella lankesin juuri syntyvään henkilökohtaisten tietokoneiden buumiin. Siitä pitäen olinkin sitten mikrotietokonealalla itseoppineena ohjelmoijana. Kymmenkunta vuotta yksityisyrittäjänäkin.

Naimisissa olen ollut vain lyhyen aikaa vuosina 1976 – 1977 hyvinkääläisen Maarit Salmen kanssa. Lapsia ei ole.

Onnellisena voin nyt kuitenkin ilmoittaa menneeni kiirastorstaina 17.4.2003 naimisiin hyvinkääläisen Marjariitta Rajavuoren kanssa.

Helsinkiin muutin Hyvinkäältä 1980, mutta nyt suunnittelen paluumuuttoa Hyvinkäälle.

 
Tuulos Antti Tapani

antti.tuulos@dlc.fi

  Ei kuvassa  
Töllinen Pekka Sakari    
Virtanen Kari Olavi

kari.virtanen@taitoniekat.inet.fi

   
Virtanen Risto Tapani

risto.virtanen@finnair.fi

  Ei kuvassa  

Opiston aikana meistä otettiin vain yksi luokkakuva heti ensimmäisellä vuosikurssilla. Valitettavasti viisi meistä näkyy olleen pois paikalta. Ehkä lisään taulukkoon matrikkelikuvatkin. En ole kuitenkaan aivan varma tekijänoikeusasioista.

Olen pahoillani, jos olen sekoittanut jotkut naamat keskenään.


Yhteystietoni

Minä, me (photo: Marja-Leena Koskela) Raimo Suonio

Kotisivuni [My home site]

Postiosoite, mail address Kauppalankatu 23 A 2
FIN-05800
Hyvinkää, Finland
Puhelinnumero, phone number +358 19 433 959
+358 40 525 1645
Sähköpostiosoite, email address raimo.suonio@nic.fi

Sähköpostilomake

Faksinumero, fax number